Makrofotografia

Pewnego dnia poszliśmy na spacer. Co nieco pogadać i może przy okazji nauczyć się czegoś nowego. Zabraliśmy ze sobą aparat i dwa obiektywy – dość mocno przerobionego Heliosa 44M-4 i Tokinę 100mm f/2.8 Macro. Mieliśmy też zwykłą lampę, ale ta okazała się niewypałem. W Heliosie nie działa przesłona, nie da się też ostrzyć nawet manualnie (tak, to moja wina…albo może nawet zasługa). Tak oto w 2 godziny zrobiliśmy kilkanaście pierwszych zdjęć makro w historii DR5000. Dobre to? :)

Zapraszamy na film opowiadający o naszych zmaganiach z makro. Pokazujemy jak powstawały te ujęcia!

W skali makro

Później nastała zima, a my zamknęliśmy w ciepełku i prawie bez przerwy siedzimy nad skomplikowaną sesją produktową. Nie mamy dość, ale Rafał zrobił się dziwny, więc wyciągnęłam go na mróz, żeby ochłonął. Stał z torbą jak jakiś wieszak i gapił się w słońce. Chyba niewiele pomogło… Ja w tym czasie zajęłam się kontynuacją letniego makrox. Zima nie jest taka brzydka, tylko trochę mniej kolorowa.

To znowu nasza ukochana Tokina 100 f/2.8 D. Więcej o tym jak i czym dokładnie pracujemy przy takich zdjęcia mówiliśmy już w listopadzie :)

Makrofotografia musi mieć jakieś właściwiości terapeutyczne. Kiedy za oknem panowała epidemia i globalna mroźna depresja, bardzo ciężko było się zmusić do realizacji jakichkolwiek zdjęć „dla siebie”. Tym bardziej nie łatwo było wstać jeszcze w nocy, aby o świcie rozłożyć się na zmrożonym polu i podjąć próbę sfotografowania zamarzających baniek mydlanych. I nie ma co ukrywać, pomimo -10 stopni, pierwsze wcale nie zamarzały. Ale po kilku próbach, bańki niedość, że zaczęły konskwentnie zamarzać, to jeszcze stanowiły niezwykle malowniczy i hipnotyzujący obrazek. Wiele już w życiu widzieliśmy, ale coś takiego, po raz pierwszy!

I jeszcze mały backstage – oczywiście „kolor” to nie wschód słońca. To kolorowa lampa LED! Choć widać też piękny wschód ;)

16 komentarzy

3 września 2013

Jak w bajce! Piękne!

ola la
4 września 2013

kosmos :)))))

27 września 2013

To jest wręcz nie możliwe, żeby robić takie zdjęcia! Żartuję oczywiście – genialne fotografie! Gratuluję :)

KM
23 stycznia 2014

Szkoda że usuwacie exify z takich pokazowych zdjęć (dla danego sprzętu który testujecie jak w tym przypadku). Człowiek by się może czegoś nauczył, wyciągając z nich wnioski. Szczególnie taki jak ja, który w makro nigdy nie siedział, a nad tokiną się zastanawia i zbiera fundusze ;)

XX
23 stycznia 2014

magia FF ;)

Gry
23 stycznia 2014

Przecież nastawy są tak zmienne jak warunki.

23 stycznia 2014

Wg nas, EXIF to bardzo błędny punkt zahaczenia – absolutnie nic nie mówi o zdjeciu, w związku z czym będą zawsze usuwane. Dezorientują i odciągają od sedna fotografii. Tym bardziej, że trąbimy od dawna, że to D700 i Tokina 100 f/2.8 Macro, nie jest to tajemnica, a takie parametry (ISO100, 1/800, f3.5) wystąpiły tylko raz i idę o zakład, że jeśli pójdziemy na spacer w przyszłym roku, będą inne :)

23 stycznia 2014

cudne!

ebarciu
23 stycznia 2014

skąd takie ładne kolorki? światło, filtr czy PS ?:) … tak wiem Wy w PS’ie nie robicie takich rzeczy ale zapytać muszę :)
zdjęcia jak zwykle bardzo ładne tylko jak kolega KM poproszę przy następnych o exif bądź info o parametrach :)

23 stycznia 2014

Dzięki!

W aparacie ustawiony D-Lighting na maksa, mocno kontrastowa krzywa, chyba oparta o Vivid, saturacja na maksimum, 4500K z poprawionym tintem, ISO100, 1/800s., f/3.5.

Krzysztof
23 stycznia 2014

Narobiliście mi smaku tymi zdjęciami, zdecydowałem się na Tokinę 100 2.8D :))
Pozdrawiam serdecznie!

23 stycznia 2014

Moim zdaniem dobra decyzja, to świetny obiektyw :)

28 stycznia 2014

Niedawno przyjechała do mnie Tokina. Nie ukrywam, że zakupiłem ją pod wpływem waszego artykułu o macro :) Do tej pory używałem odwrotnie mocowanego Vivitar 28mm (osiągałem nim np. takie efekty:
http://www.dawidmazur.pl/galeria/mucha/001
http://www.dawidmazur.pl/galeria/mucha/002
http://www.dawidmazur.pl/galeria/mucha/003
Teraz czekam tylko na odrobinę czasu żeby przetestować w terenie Tokinę. Pozdrawiam

Grabus
5 lutego 2014

Coś pod tymi linkami zdjęć nie widać.

12 lutego 2014

Przepraszam. Strona była w trakcie przebudowy. Link: wwwdawidmazur.pl/makro
I już więcej nie spamuję ;) pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *