Presety stworzone przy pracy.

DR.prst to zestaw presetów do Adobe Lightroom, który rozwijał się razem z nami. Krok po kroku staraliśmy się ulepszać środowisko pracy i tak stworzyliśmy trzy zestawy gotowych ustawień, które w ogromnym stopniu odmieniły nasz workflow. DR.pro drastycznie przyspieszył i usystematyzował podstawowe czynności, DR.gram zastąpił Instagram (w RAWach!), a DR.kit wiele nauczył i pomógł zrozumieć jak działa i z czego składa się Instagram.

DR.pro

Zestaw skrótów ułatwiający korzystanie z LR przy pomocy myszki, bez potrzeby dotykania suwaków!

DR.gram

Jeśli uwielbiasz Instagram, spodoba Ci się ten zestaw. Efekt nie jest tak "insta", ale za to na RAWach!

DR.kit

Jak powstał Instagram? Jak symulować cross processing czy spadek kontrastu? Ten zestaw uczy! Organoleptycznie!

DR.pro

Jedną z podstawowych wad Lightrooma jest brak skrótów klawiatury do jego podstawowych funkcji, takich jak suwaki ekspozycji, kontrastu czy saturacji, ale też do samych presetów. Niestety wielogodzinna, precyzyjna praca wyłącznie myszką czy tabletem jest trudna, męcząca, wręcz irytująca i z czasem zauważyliśmy, że suwaki można obsługiwać presetami. Tak powstał zestaw, w którym wystarczy kliknąć preset, aby odszumić odrobinę lub kliknąć inny preset, aby odszumić bardziej. Okazało się, że do odszumiania używamy wyłącznie trzech kombinacji i absolutnie nie ma sensu każdorazowe choćby otwieranie panelu odszumiania.

W każdej kategorii (balans bieli, kontrast, saturacja, itp.) znajduje się jeden preset oznaczony gwiazdką. To ustawienie początkowe i na jednym przykładowym zdjęciu należy zastosować wszystkie te ustawienia, a następinie zapisać je jako początkowe, "Set Default". Od tej pory każdy dodany do biblioteki plik będzie ustawiany do presetów z gwiazdkami i dokonując edycji ustawień za pomocą DR.pro, zawsze wiadomo od czego wyszliśmy i jak do tego wrócić, absolutnie bez potrzeby resetowania wszystkich ustawień.

Czy to ma sens? Oczywiście! Każda udana próba przyspieszenia pracy to zysk sekund. Dwóch, trzech, może pięciu. Pozornie to nie wiele, ale dla 3000 zdjęć z jednego reportażu to prawie godzina, dwie, może pięć! To jednak nie wszystko. Dla nas zbyt wiele możliwości to chaos, nic dobrego. Nigdy nie była nam potrzebna wartość kontrastu na +12, -27, +1, zawsze woleliśmy skalę mało, średnio, dużo. Wbrew pozorom, te ogólne wartości są dużo bardziej precyzyjne. Wartość "średnio" można z czasem zmienić, większyć i dopasować idealnie do własnych preferencji, a to rezulataty precyzyjne.

Oczywiście z czasem, każdy użytkownik może nadpisać wszystkie zasugerowane przez nas wartości. Każdy ma inny smak, inaczej postrzega kolory, ostrość i może chcieć pracować w ten sposób, ale po swojemu. I super! Ten zestaw ma pokazać wydajny i efektywny workflow, nie narzucać konkretnych, określonych wartości suwaków.

DR.gram

Wraz z pojawieniem się pierwszych aparatów z WiFi, praktycznie całkowicie przenieśliśmy Instagram z telefonu do aparatu. Oczywiście iPhone to nie jest zły aparat, ale to stratne, skompresowane JPEGi, które świetnie wyglądają jedynie na wyświetlaczu telefonu. Fotografując przy użyciu aparatu zapisywaliśmy RAWy i to dobrze, ale nie wiadomo było co z nimi zrobić dalej. Skasować? Obrobić? Obrabialiśmy, starając się zachować estetykę filtrów Instagramu i tak powstał cały zestaw presetów pozwalających upodobnić RAWy do zdjęć publikowanych na Instagramie. Nie są idealne, ale chyba nikt nie połapał się, że część z naszych publikacji na Instagramie to wcale nie są oryginalne filtry :)

DR.kit

Im bliżej początków naszej fotografii, tym więcej wiedzieliśmy i korzystaliśmy z obróbki. Do tego stopnia, że pierwsze nasze zdjęcia rozcinaliśmy na warstywy kolorów zapamiętanych - skóry, nieba, trawy, itd. Dziś jesteśmy wyjątkowo daleko od nas samych sprzed kilku lat, ale wiedza którą wtedy zdobyliśmy pomogła nam stworzyć DR.gram, pomaga nam programować profile barwne czy ustawienia w aparatach. DR.kit to zestaw presetów, które mają pomóc zrozumieć wiele procesów zachodzących podczas obróbki zdjęć. Jak w Lightroomie wykonać "cross processing"? Jak "zbić kontrast"? Jak "zmiażdżyć bleki"? To pytania zrozumiałe tylko dla nas, ale same presety są na tyle wymowne, że wystarczy kliknąć i wszystko staje się jasne.

Jak działają presety?

Najedź myszką na dowolne zdjęcie, a po chwili pojawi się to samo zdjęcie bez obróbki presetem. Dobrej zabawy :)

#drprst

Niech ten hashtag, na Instagramie, na Facebooku, wszędzie gdzie to tylko możliwe, będzie znakiem rozpoznawczym, że pracujecie przy użyciu naszych presetów. Chcemy, aby to do nas wróciło i chcemy widzieć efekty Waszej pracy. Co zrobimy z tą wiedzą? Raz na jakiś czas będziemy wyłapywać perełki i stworzymy galerię najciekawszych fotografii oznaczonych tagiem #drprst (oznaczając swoje zdjęcia wyrażasz zgodę na ich zamieszczenie na poniższej galerii). Tu, na tej stronie będziemy, mamy nadzeję sktuczenie, promowali Wasze prace!

Pobierz

Presety udostępniamy wyłącznie użytkownikom, którzy subskrybują nasz newsletter. Aby pobrać DR.prst w poniższe pole wpisz adres, na który otrzymujesz newsletter i kliknij "pobierz". Jeśli nie jesteś naszym subskrybentem, zapisz się!